İstanbul Parenting Class

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 

OYUN MEKTUPLARI

Yeni anne babalara, gelişimi destekleyici ebeveynlik becerileri kazandıran "Merhaba Bebek" Programımızın bir uzantısı olarak, bebeğinizle oynayabileceğiniz zeka gelişimini destekleyici oyunların bir listesini hazırladık.

Bebeklerin aylık gelişimsel özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış bu ebeveyn-bebek oyun planını "Biz Oyun Oynuyoruz" başlığı altında aylık mektuplar olarak anne babalara gönderiyoruz.

BİZ OYUN OYNUYORUZ!

"Yapılan araştırmalar, insanin yaşam boyu gerçekleştirdiği beyin gelişiminin %70'ni yaşamın ilk bir yılında tamamladığını göstermektedir."

O nedenle, beyin gelişimi açıcından "Growth spurt period" yani "Büyüme patlaması dönemi" denilen 0-1 yas arası dönemde bebeklerin doğru şekilde stimüle edilmesi çok önemlidir.

Bir bebeği stimule etmek demek bebekle duyuları (görme, duyma, dokunma, tatma, koklama, ve hareket) aracılığıyla birebir ilişki  kurmak yani oyun oynamak demektir. Bebeklik döneminde zeka gelişimi sadece ve sadece çevreden alınan duyusal stimülasyon ile mümkündür.

  • Bebeğinizin görme duyusunu stimüle ettiğinizde bebeğinizin daha uzun sureli konsantre olabilmeyi öğrenmesine yardımcı olduğunuz
  • Bebeğinizin koku duyusunu stimüle ettiğinizde motor gelişimini desteklediğinizi,
  • Bebeğinizi mekan içinde ritmik şekilde salladığınızda ya da hareket ettirdiğinizde hafızasının gelişimine katkıda bulunduğunuzu
  • Bebeğinizin 2 ya da daha fazla duyusunu aynı anda uyardığınızda bebeğinizin öğrenme merakını  ve dikkat becerisini arttırdığınızı biliyor muydunuz?

Çoğumuz ilk bir yılda bebeğimizi stimüle etmenin ne kadar önemli olduğunu atlayabiliyoruz. Bunun yanında pek cok anne baba bebeğini doğru şekilde stimüle etmenin yöntemlerini bilmiyor.  Oysa ki yapılan araştırmalar, bebeklere yaşamın ilk bir yılında düzenli ve gelişimi ile uyumlu olarak sunulan duyusal stimülasyonun 4-5 yaşında ölçümlenen IQ seviyesinde 15 ile 30 puan arası artışa neden olduğunu göstermiştir.  

Biz de bu bilgiler ışığında "Merhaba Bebek" programımızın bir uzantısı olarak ay ay bebeğinizin beyin gelişimini nasıl stimüle edebileceğinizi açıklayan "Biz Oyun Oynuyoruz" isimli bir ebeveyn-bebek oyun planı hazırladık.  Bu oyunları bebeğinizin her yeni ayını kutlarken size mail ile ulaştırıyoruz. Tavsiye ettiğimiz oyunları günlük 15 dakika gibi bir zaman ayırarak bebeğinizle oynadığınızda onun hem sosyo-duygusal hem de zeka gelişimine büyük katkılar sağlamış oluyorsunuz.

Oyun Mektupları hakkında bilgi almak ya da kayıt olmak için bizi 212 351 90 01'den arayın.

 

  Web Tasarım