UYKU DANIŞMANLIĞI

İPC ülkemizde 2007 yılından itibaren uyku eğitimi yaklaşımıyla yüzlerce aileye yardımcı olmuş, uyku sorunlarını çözmüş ilk kurumdur. Uyku eğitimi uygulaması, eğitim metodunun sosyal, duygusal ve fizyolojik boyutunun olması ve uyku konusunun hassasiyeti dolayısıyla uzmanlık gerektirir ve mutlaka bilimsel temele dayanarak yapılmalıdır. Bilimsel yaklaşımdan uzak ara uygulamalar çocuğa ve aileye zarar verebilmekte, istenen sonuca ulaşılmasını engellemektedir.

Uykusuzluk, en önemli çocuk gelişimi problemlerinden biridir. Gece boyunca deliksiz uyuyamayan, sık sık uyanıp sallanma, emme ya da kucak ihtiyacı duyan bebek ve çocukların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Ne kadar şanslıyız ki bebeklerin/çocukların iyi uyuması bir şans, uyumaması bir kader değildir. İyi uyuyan bebekler/çocuklar iyi uyumayı öğrenmelerini sağlayan belirli deneyimler yaşamışlardır. İyi uyumayan bebekler/çocuklar ise uykuyu bozan olumsuz etkenlere yanlışlıkla alışmışlardır. Eğer doğru yöntemlerle uyku öğretilirse her bebek/çocuk gece boyunca deliksiz uyuyabilir ve gündüz de ihtiyaç duyduğu uykuyu düzenli şekilde yapar.

Çocuğu 3 ay-3 yaş arası olan ve uyku sorunu yaşayan her aile uyku danışmanlığı alabilir. (Çocuğunuzun uyku sorunu yaşadığına, eğer geceleri 10-12 saat kadar deliksiz uyku uyumuyorsa ve/veya gündüz uykuları düzensizse emin olabilirsiniz.)

Uyku danışmanlığımız 2 farklı seçenekten oluşur. Aileler ihtiyaçları doğrultusunda seçeneklerden birini tercih edebilirler.

1.Seçenek: Bebeğin/çocuğun uyku konusunda hangi seviyede olduğunu anlamak ve çözüm yöntemlerini aktarmak için aile ve uzmanımız bir seans yapar. Bu görüşmenin sonucunda aile uygun yöntemi kendi uygular.

2.Seçenek: Ailenin uyku konusunda hangi seviyede olduğunu anlamak ve çözüm yöntemlerini aktarmak için aile ve uzmanımız bir seans yapar. Aile uzmanımızdan aldığı tavsiyeler doğrultusunda çocuğuna uykuyu öğretmeye başladıktan sonra, çocuğun uyku eğitimi tamamlanana kadar uzmanımızdan telefonla günlük birebir destek alır.

Bebek ve küçük çocuklarda uyku eğitiminin tamamlanması en fazla 1 hafta-10 gün kadar sürmektedir. Çoğu çocukta bir-iki gecede bile ciddi düzelmeler yaşanır.

Çocuğunuza nasıl bir uyku eğitimi programı uygulamanın doğru olacağını öğrenmek ve daha ayrıntılı bilgi almak için bizi 212 351 90 01’den arayabilirsiniz.