SİNEM OLCAY KADEMOĞLU (Uzman Psikolog, Aile ve Çocuk Gelişimi)

2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitiminin bir kısmını State University of New York, Binghamton’da sürdürdü. Amerika’daki eğitimi sırasında erken dönem çocuk gelişimi, ebeveyn davranışları ve aile psikolojisi konularıyla ilgilenmeye başladı. Gelişim Psikolojisi alanındaki yüksek lisansını Koç Üniversitesi’nde tamamladı.  Ebeveynlik uygulamaları ve çocukların zihinsel gelişimi arasındaki ilişkileri inceleyen tez çalışmasını Ruhr Universität Bochum’da yürüttü. Yüksek lisans eğitimi sırasında araştırma ve öğretim asistanlığı yaptı. Daha sonra Amerika ve İngiltere’ye gözlemci olarak giderek, erken dönem anne baba eğitim programlarının uygulamalarını inceledi ve araştırma temelli, etkinliği saptanmış programların Türkiye’ye adaptasyonunu yaptı. Hazırladığı programları ailelere ulaştırmak amacıyla 2007 yılında İstanbul Parenting Class’ı kurdu.

İstanbul Parenting Class’ta yürüttüğü anne baba eğitimi çalışmalarında, erken dönem çocuk gelişimi bilgisini pragmatik ve destekleyici bir yaklaşımla birleştirerek ebeveynlere çocuk yetiştirme konusunda bilimsel temelli danışmanlık sağlamaktadır., Remzi Kitabevi tarafından sırasıyla 2010 ve 2012 yıllarında yayımlanan ve çok sayıda baskısı yapılan Merhaba Bebek ve Annenin Rehberi isimli iki tane kitabı bulunmaktadır. Evli ve Pera isimli bir kız çocuk annesidir.

 

GÜLFEM VARDARLI

1998 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Eğitiminin bir parçası olarak belirli sürelerle, 2001 yılında Londra’da, 2005 yılında da Toronto’da yaşadı. 1999’da çalışmaya başladığı Galileo Türkiye’de Eğitim Uzmanı olarak Şubat 2007’ye kadar görev yaptı. Bu süre boyunca, farklı kurumlardan yüzlerce yetişkine mesleki eğitim verdi.

Görevi sırasında kişisel merakı ve işinin bir uzantısı olarak dünyanın hemen hemen tüm ülkelerini gezdi. Özgüven sahibi çocuklar ve destekleyici anne babalık üzerine fikirleri dünyanın bu çok çeşitli kültürlerinde yapmış olduğu gözlemler sonucu oluşmaya başladı. Özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın olan anne baba eğitim programlarının Türkiye’de de uygulanması için çalışmaya karar verdi.

Profesyonel kariyerini anne baba eğitimi alanına taşımak amacıyla 2007 yılında Uzm. Psk. Sinem Olcay ile yollarını birleştirerek İstanbul Parenting Class’ın kurucusu olarak çalışmaya başladı. Evlidir, Leyla ve Mehmet isimli iki çocuk annesidir.